PROTOKÓŁ NR XI/07
z dnia: 07. 07. 2007 r.
w sprawie: .
Miejsce obrad sala narad Urzędu Miejskiego w Jedwabnem ul. Żwirki i Wigury 3.
W godz. od 13.10 do 14.40. Obecnych jest 14 radnych na ogólną liczbę 15, co stanowi 93 %.
Lista obecności w załączeniu do protokołu. Obradom przewodniczy Kazimierz Załuska Przewodniczący Rady Miejskiej.
Radni obecni:
1. Bargłowski Andrzej 8. Mańko Ewa
2. Borawski Krzysztof 9. Ożarowski Tadeusz
3. Chrostowski Ireneusz 10. Sepczyński Grzegorz
4. Chrostowski Mirosław 11. Skrodzki Edward
5. Frączek Ewa 12. Szmitko Mariusz
6. Górski Andrzej 13. Turowski Sławomir
7. Kołpaczewski Andrzej 14. Załuska Kazimierz
Radni nieobecni:
1. Kurkowska Zenona
Ponadto w sesji uczestniczą:
1. Krzysztof Moenke - Burmistrz
2. Henryka Filipkowska - Skarbnik gminy
3. Zbigniew Chojnowski - dyr. KZB
4. Marzena Grądzka - p.o. kier. OPS
oraz sołtysi i mieszkańcy gminy. Ogółem w sesji uczestniczy około 40 osób.
Przebieg obrad:
Ad. 1
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył sesję, powitał burmistrza, radnych, pracowników urzędu, sołtysów oraz mieszkańców gminy przybyłych na XI sesję R.M.
Ad. 2
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał porządek obrad. Propozycji zmian nie zgłoszono.
W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych jest 14, za przyjęciem porządku obrad głosowało 14 radnych. Porządek rada przyjęła jednogłośnie.
Porządek obrad przedstawia się następująco:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Interpelacje radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie akceptacji porozumienia z Miastem Łomża w sprawie stworzenia wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym budowy Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia pomocy społecznej obejmujące wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznawane na warunkach zwrotnych.
6. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi.
7. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
8. Wolne wnioski i uwagi.
9. Zamknięcie obrad.
Ad. 3
Radny Edward Skrodzki zapytał czy zostały wprowadzono zmiany do statutu sołectw.
Burmistrz odpowiedział, że sprawą sołectw w gminie zajmuje się Marta Laszczkowska i zostały podjęte działania w wprowadzeniu nowego statutu sołectw.
Ad. 4
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał Porozumienie z Miastem Łomża w sprawie stworzenia wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym budowy Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów. Porozumienie w załączeniu do protokołu.
Radny Ireneusz Chrostowski zwrócił uwagę, aby do porozumienia dołączyć wniosek na usuwanie i składowanie eternitu.
Burmistrz odpowiedział, że w ramach tego porozumienia można stworzyć miejsce na naszym wysypisku, gdzie będą składowane odpady zawierające azbest. Trzeba będzie tylko włożyć wkład własny. Wówczas gmina będzie miała możliwość zawierania umów na składowanie odpadów z innymi gminami.
Radny Ireneusz Chrostowski zapytał, jaki jest termin składania wniosków?
Dyrektor Komunalnego Zakładu Budżetowego odpowiedział, że cały projekt robi firma ABRYS.
Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, iż po podjęciu uchwały zostanie podpisana szczegółowa umowa, następnie zapytał, kto będzie podpisywał umowę?
Burmistrz odpowiedział, że jako Burmistrz Miasta i Gminy Jedwabne zawiera umowę z Prezydentem Miasta Łomża.
Radny Edward Skrodzki stwierdził, iż jeżeli nie podejmiemy uchwały wówczas gmina nie dostanie zgody na prowadzenie wysypiska śmieci.
Burmistrz opowiedział, że to najlepsza propozycja i wszystkie gminy podjęły uchwały w tej sprawie.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie akceptacji porozumienia z Miastem Łomża w sprawie stworzenia wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym budowy Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Więcej uwag radni nie zgłaszali.
W głosowaniu jawnym, na stan 15 radnych obecnych jest 14, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XI/60/07 w załączeniu do protokołu.
Ad. 5
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił pełniącą obowiązki kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej Panią Marzenę Grądzką o omówienie uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia pomocy społecznej obejmujące wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznawane na warunkach zwrotnych.
Pani Marzena Grądzka poinformowała, że Ośrodek Pomocy Społecznej z braku środków pieniężnych nie przyznaje zasiłków na warunkach zwrotnych. Dlatego Uchwała Rady z braku pieniędzy nie będzie realizowana, chyba, że zajdzie sytuacja wyjątkowa. Nie mniej jednak, brak środków na realizację świadczeń na warunkach zwrotnych nie usprawiedliwia zaniechania wydania aktu wykonawczego do ustawy.
Radna Ewa Frączek zapytała czy uchwała była konsultowana z radcą prawnym?
Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że uchwała jest sprawdzona przez radcę prawnego.
Radna Ewa Frączek zapytała kto jest wnioskodawcą?
Pełniąca obowiązki kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że nie są przyznawane zasiłki na warunkach zwrotnych z braku środków pieniężnych.
Radna Ewa Mańko stwierdziła, że zasiłki nie są przewidziane.
Pani Marzena Grądzka powtórzyła, że zasiłki na warunkach zwrotnych są przyznawane w tedy, gdy są środki pieniężne. Obecnie Ośrodek Pomocy Społecznej nie posiada środków pieniężnych na powyższe zasiłki w związku, z czym nie są przyznawane.
Radna Ewa Frączek zwróciła uwagę, że w § 2. nie ma zapisu o możliwości finansowania zasiłków na warunkach zwrotnych przez gminę.
Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że zasiłki na warunkach zwrotnych przyznane mogą być dla osób, które przekraczają kryterium dochodowe na zasadzie pożyczki.
Skarbnik Gminy Henryka Filipkowska powiedziała, że na zadania własne i zlecone OPS ma przyznane 12 000 zł, z których został opłacony pogrzeb, wypłacono zasiłek oraz przeprowadzono remont mieszkania.
Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy istnieje możliwość przesunięcia środków pieniężnych z innego działu na realizację zasiłków na warunkach zwrotnych.
Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że taka możliwość istnieje, ale wówczas radni musieliby podjąć uchwałę zmiany w budżecie.
Następnie Pani Marzena Grądzka opuściła sale obrad w celu skopiowania uchwały
w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia pomocy społecznej obejmujące wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe
i zasiłki celowe przyznawane na warunkach zwrotnych.
Radny Edward Skrodzki zaproponował, aby przeanalizować uchwałę na komisji budżetowej.
Pani Marzena Grądzka poinformowała, że uchwała powinna zostać podjęta, ponieważ tego wymaga ustawa o pomocy społecznej.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia pomocy społecznej obejmujące wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznawane na warunkach zwrotnych. Radni więcej uwag nie wnosili.
W głosowaniu jawnym, na stan 15 radnych obecnych jest 14, za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu.
Uchwała Nr XI/61/07 w załączeniu do protokołu.
Ad. 6
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Mariusza Szmitko o przedstawienie stanowiska komisji rewizyjnej w sprawie skargi Pani Zofii Zejer.
Radny Mariusz Szmitko poinformował, że komisja rewizyjna po rozpatrzeniu skargi Pani Zofii Zejer na działanie Burmistrza Jedwabnego przy przekazaniu w dzierżawę nieruchomości rolnej nr 690 położonej w obrębie Miasta Jedwabne uznała za bezzasadna. Pani Zofia Zejer złożyła podanie o wydzierżawienie działki rolnej po podpisaniu umowy
z nowym dzierżawcą. Wykaz nieruchomości był podany do publicznej wiadomości na 21 dni przed zawarciem umowy. Każda zainteresowana osoba, w tym Pani Zofia Zejer, miała możliwość złożenia podania w ustalonym terminie.
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o zachowanie spokoju na sali obrad, następnie odczytał propozycje uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi.
W głosowaniu jawnym, na stan 15 radnych obecnych jest 14, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XI/62/07 w załączeniu do protokołu.
Ad.7
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Burmistrza o przedstawienie wydarzeń, które maiły miejsce między sesjami.
Burmistrz powitał wszystkich obecnych na obradach XI sesji. Poinformował, że 18 lipca 2007 r. o godz. 10:00 odbędzie się uroczysta sesja, podczas której Wojewoda Podlaski wręczy medale za ofiarność i odwagę Marcinowi Boguskiemu i pośmiertnie Kamilowi Trzonkowskiemu. O miejscu obrad radni, sołtysi i mieszkańcy gminy zostaną poinformowani w terminie późniejszym.
Radny Ireneusz Chrostowski zapytał, jakim czasem będzie dysponował wojewoda.
Burmistrz odpowiedział, że wojewoda ma dużo pracy i obowiązków, dlatego trudno dokładnie powiedzieć jak długo będzie w Jedwabnem.
Radna Ewa Frączek zaproponowała, aby na sesję zaprosić uratowane osoby
wraz z rodzicami.
Burmistrz poparł propozycję radnej Ewy Frączek. Następnie Burmistrz powiedział, że Gminie Przytuły zostały wyliczone zaległości za wywóz odpadów.
Dyrektor KZB Zbigniew Chojnowski dodał, że zaległości zostały wyliczone na kwotę 8 300 zł i zwrócone będą do Komunalnego Zakładu Budżetowego. Planowany jest wykop studni.
Radny Edward Skrodzki stwierdził, że w Kossakach jest woda i czy nie będzie taniej pociągnąć wodociągu z Kossak.
Dyrektor KZB Zbigniew Chojnowski odpowiedział, że będą oferty i zostanie wybrana najlepsza.
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o ciszę na sali obrad.
Burmistrz poinformował o wycieczce radnych i pracowników urzędu na Łotwę, która miał miejsce w dniach 29 czerwca 1 lipca. Porozumienie miedzy naszymi gminami będzie się rozwijało i doprowadzi do wzajemnej wymiany doświadczeń. Byliśmy bardzo dobrze goszczeni i teraz my zaprosiliśmy gości z Łotwy na Dni Jedwabnego.
W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie komisji mieszkaniowej, podczas której przydzielono mieszkanie po pani Sierociuk, Państwu Wąsowicz. Następnie Burmistrz zaprosił radnych i przybyłych na sesję sołtysów na Dni Jedwabnego, które rozpoczynają się w piątek 13.07.2007 r. po południu i będą trwać do niedzieli 15.07.2007 r. Najważniejszymi dniami będą sobota i niedziela. W Sobotę spodziewani są goście z zewnątrz.
Ad. 8
Sołtys wsi Olszewo Góra zapytał, kiedy będą robione wodociągi.
Burmistrz odpowiedział, że do realizacji zamówienia wybrano najkorzystniejszą ofertę. Projekt budowy sieci wodociągowej z przyłączami na terenie gminy wykona mgr inż. Krzysztof Szeligowski. Oferta była najkorzystniejsza cenowo i spełniała warunki zawarte
w SIWZ. Na zwodociągowanie gminy trzeba czasu w związku, z czym w tym roku nie powstanie wodociąg.
Sołtys wsi Olszewo Góra zaproponował, że w byłej szkole w Orlikowie można zacząć prace przy budowie hydroforni.
Burmistrz odpowiedział, że musi być najpierw złożony wniosek i projekt. W przeciwnym razie gmina może się zadłużyć i nie dostanie środków finansowych z UE.
Sołtys wsi Przestrzele zapytał, dlaczego nie została wyrównana droga Przestrzele – Grądy.
Burmistrz odpowiedział, że sama równiarka nie wystarczy potrzebna jest większa inwestycja, na którą w obecnej chwili nie ma pieniędzy.
Przewodniczący Rady miejskiej ponownie zaapelował o zachowanie ciszy na sali obrad.
Radna Ewa Mańko poprosiła o przesyłanie aktualnych materiałów na sesję, gdyż radni muszą wiedzieć, nad czym głosują.
P.O. kierownika OPS Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że materiały zostały wysłane
z błędem, ponieważ był za krótki czas na ich przygotowanie.
Ad. 9
Przewodniczący Rady Miejskiej zaprosił wszystkich obecnych na uroczystą sesję, która odbędzie się 18 lipca 2007 r. o godz. 10:00. Poczym stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany, podziękował wszystkim za przybycie, następnie zamknął obrady XI sesji.
Na tym po wyczerpaniu porządku protokół i posiedzenie zakończono.
Protokolant
W godz. od 13.10 do 14.40. Obecnych jest 14 radnych na ogólną liczbę 15, co stanowi 93 %.
Lista obecności w załączeniu do protokołu. Obradom przewodniczy Kazimierz Załuska Przewodniczący Rady Miejskiej.
Radni obecni:
1. Bargłowski Andrzej 8. Mańko Ewa
2. Borawski Krzysztof 9. Ożarowski Tadeusz
3. Chrostowski Ireneusz 10. Sepczyński Grzegorz
4. Chrostowski Mirosław 11. Skrodzki Edward
5. Frączek Ewa 12. Szmitko Mariusz
6. Górski Andrzej 13. Turowski Sławomir
7. Kołpaczewski Andrzej 14. Załuska Kazimierz
Radni nieobecni:
1. Kurkowska Zenona
Ponadto w sesji uczestniczą:
1. Krzysztof Moenke - Burmistrz
2. Henryka Filipkowska - Skarbnik gminy
3. Zbigniew Chojnowski - dyr. KZB
4. Marzena Grądzka - p.o. kier. OPS
oraz sołtysi i mieszkańcy gminy. Ogółem w sesji uczestniczy około 40 osób.
Przebieg obrad:
Ad. 1
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył sesję, powitał burmistrza, radnych, pracowników urzędu, sołtysów oraz mieszkańców gminy przybyłych na XI sesję R.M.
Ad. 2
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał porządek obrad. Propozycji zmian nie zgłoszono.
W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych jest 14, za przyjęciem porządku obrad głosowało 14 radnych. Porządek rada przyjęła jednogłośnie.
Porządek obrad przedstawia się następująco:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Interpelacje radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie akceptacji porozumienia z Miastem Łomża w sprawie stworzenia wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym budowy Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia pomocy społecznej obejmujące wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznawane na warunkach zwrotnych.
6. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi.
7. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
8. Wolne wnioski i uwagi.
9. Zamknięcie obrad.
Ad. 3
Radny Edward Skrodzki zapytał czy zostały wprowadzono zmiany do statutu sołectw.
Burmistrz odpowiedział, że sprawą sołectw w gminie zajmuje się Marta Laszczkowska i zostały podjęte działania w wprowadzeniu nowego statutu sołectw.
Ad. 4
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał Porozumienie z Miastem Łomża w sprawie stworzenia wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym budowy Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów. Porozumienie w załączeniu do protokołu.
Radny Ireneusz Chrostowski zwrócił uwagę, aby do porozumienia dołączyć wniosek na usuwanie i składowanie eternitu.
Burmistrz odpowiedział, że w ramach tego porozumienia można stworzyć miejsce na naszym wysypisku, gdzie będą składowane odpady zawierające azbest. Trzeba będzie tylko włożyć wkład własny. Wówczas gmina będzie miała możliwość zawierania umów na składowanie odpadów z innymi gminami.
Radny Ireneusz Chrostowski zapytał, jaki jest termin składania wniosków?
Dyrektor Komunalnego Zakładu Budżetowego odpowiedział, że cały projekt robi firma ABRYS.
Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, iż po podjęciu uchwały zostanie podpisana szczegółowa umowa, następnie zapytał, kto będzie podpisywał umowę?
Burmistrz odpowiedział, że jako Burmistrz Miasta i Gminy Jedwabne zawiera umowę z Prezydentem Miasta Łomża.
Radny Edward Skrodzki stwierdził, iż jeżeli nie podejmiemy uchwały wówczas gmina nie dostanie zgody na prowadzenie wysypiska śmieci.
Burmistrz opowiedział, że to najlepsza propozycja i wszystkie gminy podjęły uchwały w tej sprawie.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie akceptacji porozumienia z Miastem Łomża w sprawie stworzenia wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym budowy Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Więcej uwag radni nie zgłaszali.
W głosowaniu jawnym, na stan 15 radnych obecnych jest 14, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XI/60/07 w załączeniu do protokołu.
Ad. 5
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił pełniącą obowiązki kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej Panią Marzenę Grądzką o omówienie uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia pomocy społecznej obejmujące wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznawane na warunkach zwrotnych.
Pani Marzena Grądzka poinformowała, że Ośrodek Pomocy Społecznej z braku środków pieniężnych nie przyznaje zasiłków na warunkach zwrotnych. Dlatego Uchwała Rady z braku pieniędzy nie będzie realizowana, chyba, że zajdzie sytuacja wyjątkowa. Nie mniej jednak, brak środków na realizację świadczeń na warunkach zwrotnych nie usprawiedliwia zaniechania wydania aktu wykonawczego do ustawy.
Radna Ewa Frączek zapytała czy uchwała była konsultowana z radcą prawnym?
Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że uchwała jest sprawdzona przez radcę prawnego.
Radna Ewa Frączek zapytała kto jest wnioskodawcą?
Pełniąca obowiązki kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że nie są przyznawane zasiłki na warunkach zwrotnych z braku środków pieniężnych.
Radna Ewa Mańko stwierdziła, że zasiłki nie są przewidziane.
Pani Marzena Grądzka powtórzyła, że zasiłki na warunkach zwrotnych są przyznawane w tedy, gdy są środki pieniężne. Obecnie Ośrodek Pomocy Społecznej nie posiada środków pieniężnych na powyższe zasiłki w związku, z czym nie są przyznawane.
Radna Ewa Frączek zwróciła uwagę, że w § 2. nie ma zapisu o możliwości finansowania zasiłków na warunkach zwrotnych przez gminę.
Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że zasiłki na warunkach zwrotnych przyznane mogą być dla osób, które przekraczają kryterium dochodowe na zasadzie pożyczki.
Skarbnik Gminy Henryka Filipkowska powiedziała, że na zadania własne i zlecone OPS ma przyznane 12 000 zł, z których został opłacony pogrzeb, wypłacono zasiłek oraz przeprowadzono remont mieszkania.
Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy istnieje możliwość przesunięcia środków pieniężnych z innego działu na realizację zasiłków na warunkach zwrotnych.
Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że taka możliwość istnieje, ale wówczas radni musieliby podjąć uchwałę zmiany w budżecie.
Następnie Pani Marzena Grądzka opuściła sale obrad w celu skopiowania uchwały
w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia pomocy społecznej obejmujące wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe
i zasiłki celowe przyznawane na warunkach zwrotnych.
Radny Edward Skrodzki zaproponował, aby przeanalizować uchwałę na komisji budżetowej.
Pani Marzena Grądzka poinformowała, że uchwała powinna zostać podjęta, ponieważ tego wymaga ustawa o pomocy społecznej.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na świadczenia pomocy społecznej obejmujące wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznawane na warunkach zwrotnych. Radni więcej uwag nie wnosili.
W głosowaniu jawnym, na stan 15 radnych obecnych jest 14, za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu.
Uchwała Nr XI/61/07 w załączeniu do protokołu.
Ad. 6
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Mariusza Szmitko o przedstawienie stanowiska komisji rewizyjnej w sprawie skargi Pani Zofii Zejer.
Radny Mariusz Szmitko poinformował, że komisja rewizyjna po rozpatrzeniu skargi Pani Zofii Zejer na działanie Burmistrza Jedwabnego przy przekazaniu w dzierżawę nieruchomości rolnej nr 690 położonej w obrębie Miasta Jedwabne uznała za bezzasadna. Pani Zofia Zejer złożyła podanie o wydzierżawienie działki rolnej po podpisaniu umowy
z nowym dzierżawcą. Wykaz nieruchomości był podany do publicznej wiadomości na 21 dni przed zawarciem umowy. Każda zainteresowana osoba, w tym Pani Zofia Zejer, miała możliwość złożenia podania w ustalonym terminie.
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o zachowanie spokoju na sali obrad, następnie odczytał propozycje uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi.
W głosowaniu jawnym, na stan 15 radnych obecnych jest 14, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XI/62/07 w załączeniu do protokołu.
Ad.7
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Burmistrza o przedstawienie wydarzeń, które maiły miejsce między sesjami.
Burmistrz powitał wszystkich obecnych na obradach XI sesji. Poinformował, że 18 lipca 2007 r. o godz. 10:00 odbędzie się uroczysta sesja, podczas której Wojewoda Podlaski wręczy medale za ofiarność i odwagę Marcinowi Boguskiemu i pośmiertnie Kamilowi Trzonkowskiemu. O miejscu obrad radni, sołtysi i mieszkańcy gminy zostaną poinformowani w terminie późniejszym.
Radny Ireneusz Chrostowski zapytał, jakim czasem będzie dysponował wojewoda.
Burmistrz odpowiedział, że wojewoda ma dużo pracy i obowiązków, dlatego trudno dokładnie powiedzieć jak długo będzie w Jedwabnem.
Radna Ewa Frączek zaproponowała, aby na sesję zaprosić uratowane osoby
wraz z rodzicami.
Burmistrz poparł propozycję radnej Ewy Frączek. Następnie Burmistrz powiedział, że Gminie Przytuły zostały wyliczone zaległości za wywóz odpadów.
Dyrektor KZB Zbigniew Chojnowski dodał, że zaległości zostały wyliczone na kwotę 8 300 zł i zwrócone będą do Komunalnego Zakładu Budżetowego. Planowany jest wykop studni.
Radny Edward Skrodzki stwierdził, że w Kossakach jest woda i czy nie będzie taniej pociągnąć wodociągu z Kossak.
Dyrektor KZB Zbigniew Chojnowski odpowiedział, że będą oferty i zostanie wybrana najlepsza.
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o ciszę na sali obrad.
Burmistrz poinformował o wycieczce radnych i pracowników urzędu na Łotwę, która miał miejsce w dniach 29 czerwca 1 lipca. Porozumienie miedzy naszymi gminami będzie się rozwijało i doprowadzi do wzajemnej wymiany doświadczeń. Byliśmy bardzo dobrze goszczeni i teraz my zaprosiliśmy gości z Łotwy na Dni Jedwabnego.
W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie komisji mieszkaniowej, podczas której przydzielono mieszkanie po pani Sierociuk, Państwu Wąsowicz. Następnie Burmistrz zaprosił radnych i przybyłych na sesję sołtysów na Dni Jedwabnego, które rozpoczynają się w piątek 13.07.2007 r. po południu i będą trwać do niedzieli 15.07.2007 r. Najważniejszymi dniami będą sobota i niedziela. W Sobotę spodziewani są goście z zewnątrz.
Ad. 8
Sołtys wsi Olszewo Góra zapytał, kiedy będą robione wodociągi.
Burmistrz odpowiedział, że do realizacji zamówienia wybrano najkorzystniejszą ofertę. Projekt budowy sieci wodociągowej z przyłączami na terenie gminy wykona mgr inż. Krzysztof Szeligowski. Oferta była najkorzystniejsza cenowo i spełniała warunki zawarte
w SIWZ. Na zwodociągowanie gminy trzeba czasu w związku, z czym w tym roku nie powstanie wodociąg.
Sołtys wsi Olszewo Góra zaproponował, że w byłej szkole w Orlikowie można zacząć prace przy budowie hydroforni.
Burmistrz odpowiedział, że musi być najpierw złożony wniosek i projekt. W przeciwnym razie gmina może się zadłużyć i nie dostanie środków finansowych z UE.
Sołtys wsi Przestrzele zapytał, dlaczego nie została wyrównana droga Przestrzele – Grądy.
Burmistrz odpowiedział, że sama równiarka nie wystarczy potrzebna jest większa inwestycja, na którą w obecnej chwili nie ma pieniędzy.
Przewodniczący Rady miejskiej ponownie zaapelował o zachowanie ciszy na sali obrad.
Radna Ewa Mańko poprosiła o przesyłanie aktualnych materiałów na sesję, gdyż radni muszą wiedzieć, nad czym głosują.
P.O. kierownika OPS Pani Marzena Grądzka odpowiedziała, że materiały zostały wysłane
z błędem, ponieważ był za krótki czas na ich przygotowanie.
Ad. 9
Przewodniczący Rady Miejskiej zaprosił wszystkich obecnych na uroczystą sesję, która odbędzie się 18 lipca 2007 r. o godz. 10:00. Poczym stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany, podziękował wszystkim za przybycie, następnie zamknął obrady XI sesji.
Na tym po wyczerpaniu porządku protokół i posiedzenie zakończono.
Protokolant