BIP Gminy Jedwabne

Biuletyn Informacji Publicznej

ZARZĄDZENIE NR 10/2007

z dnia: 24 kwietnia 2007 roku
w sprawie: zasad rozliczania podróży służbowych
Na podstawie art.33 ust.1, 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym / Dz. U. z 2001 roku nr 142, poz. 1591 z późn. zm. /, w związku z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju / Dz. U. nr 236, poz. 1990 z późn. zm. /, zarządza się, co następuje:

§ 1

1. Środek transportu właściwy dla odbycia podróży służbowej określa pracodawca lub osoba z jego upoważnienia, zwani dalej pracodawcą, zalecająca wyjazd w poleceniu wyjazdu służbowego.
2. W przypadku zmiany przez pracownika bez uzgodnienia z pracodawcą środka transportu, pracodawca dokonuje zwrotu kosztów tylko do wysokości wynikającej z ceny przejazdu środkiem transportu określonym w poleceniu wyjazdu służbowego.
3. W szczególnie uzasadnionych wypadkach na wniosek pracownika lub za zgodą pracodawcy, pracodawca może uwzględnić koszty przejazdu w wysokości faktycznie poniesionych w związku ze zmianą środka transportu.

§ 2

1. Zwrot kosztów przejazdu środkiem transportu PKP, PKS następuje w wysokości ceny biletu.
2. Rozliczenie kosztów przejazdu odnosi się do wydatku rzeczywistego z uwzględnieniem ulg przysługujących pracownikowi bez względu na to z jakiego tytułu pracownikowi ta ulga przysługuje. Potwierdzeniem kosztów są bilety załączone do rozliczonej delegacji.
3. Pracownik powinien udać się do miejsca określonego w delegacji możliwie najtańszym środkiem transportu PKS ( PKP bądź inny przewoźnik ) na danej trasie w określonym czasie.

§ 3

W przypadku braku możliwości przedłożenia biletu ( zagubienia ), itp. należy przedstawić odpowiednie oświadczenie wyjaśniające, w którym zawarte są wszystkie dane dotyczące danego dokumentu, tj. w szczególności cena biletu, miejsce podróży, data odbytej podróży.

§ 4

Wykorzystanie w podróży służbowej samochodu prywatnego możliwe jest wyłącznie za zgodą pracodawcy. Zwrot kosztów przejazdu następuje według stawki za 1kilometr przebiegu, ustalonej przez pracodawcę, jednak stawka ta nie może być wyższa niż określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 roku w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy / Dz. U. nr 27, poz. 271 ze zm. / - stawka uzależniona jest od pojemności silnika.

§ 5

W przypadku gdy podróż służbową odbywa kilka osób jednym samochodem prywatnym, koszty przejazdu rozlicza tylko jedna osoba, tj. dysponent pojazdu z zastosowaniem stawki za 1 km przebiegu zgodnie z w/w rozporządzeniem. Pozostałe osoby podróżujące tym samochodem mogą rozliczyć wyłącznie koszty związane z podróżą, np. diety, jeżeli takie przysługują.

§ 6

Korzystający z prywatnego pojazdu zamieszcza na zleceniu wyjazdu / druk delegacji / informacje zawierające co najmniej: numer rejestracyjny pojazdu, pojemność silnika, datę wyjazdu i cel, opis trasy ( skąd – dokąd ), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km przebiegu oraz kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów przez stawkę.

§ 7

W sytuacjach uzasadnionych / poza zgubieniem biletu, itp. / może być dopuszczone za wyłączną zgodą pracodawcy, rozliczenie podróży służbowej bez przedstawiania biletu, gdy pracownik uzasadni konieczność i zasadność wykorzystania samochodu prywatnego do celów służbowych / np. trudny dojazd do celu podróży, wyjazd większej liczby pracowników w tym samym celu i w to samo miejsce. Rozliczenie nastąpi po kosztach aktualnych stawek za 1 km przejazdu określonych przytoczonym rozporządzeniem.
Rozliczenie kosztów podróży prze pracownika winno być dokonywane w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży służbowej.

§ 8

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Data dodania:
Data upublicznienia: poniedziałek, 3 wrz 2007 10:15
Opublikował(a): Marta Laszczkowska
Zaakceptował(a): Marta Laszczkowska
Artykuł był czytany: 1428 razy