PROTOKÓŁ NR XXII/04
z dnia: 9 września 2004 roku
PROTOKÓŁ NR XXII/04
z sesji Rady
Miejskiej w Jedwabnem
w dniu 9
września 2004 roku
w sali narad
Urzędu Miejskiego
w godzin.
14.00 – 16.00
Obecnych na sesji jest 13 radnych na ogólną liczbę 15 radnych, co stanowi 86% zgodnie z listą obecności załączoną do protokołu.
Obradom przewodniczy Józef Goszczycki Przewodniczący Rady Miejskiej.
Protokołował Piotr Brakoniecki i Rafał Kołakowski.
Radni obecni na sesji:
- Chrostowski Szymon 8.
Niebrzydowska Alicja
- Chrostowski Ireneusz 9.
Rogowski Dariusz
- Dąbrowski
Czesław 10. Skrodzki
Edward
- Goszczycki Józef 11. Waluś
Waldemar
- Gołębiewska Jadwiga 12. Załęcki
Jerzy
- Iwanowski Zbigniew 13. Załuska
Kazimierz
- Mioduszewski Grzegorz
Radni nie obecni na sesji:
- Dytkowska Barbara
- Makowski Kazimierz
Ponadto w sesji uczestniczą:
- Michał Chajewski - Burmistrz
- Krzysztof Niewiadomski - Z-ca Burmistrza
- Marian Czarkowski - Skarbnik Gminy
- Zbigniew Chojnowski - Kierownik KZB
- Barbara Dmoch - Dyr. Szk. Podst. w Jedwabnem
- Wiesława Borawska - Dyr. Gimnazjum w Jedwabnem
- Adam Dąbrowski - Radio Białystok
- Maciej Gryguć - redakcja Kuriera Porannego
- Chrostowski Mirosław - Biodry Kolonia
oraz sołtysi i wyborcy. Ogółem w sesji uczestniczy około 50 osób.
Porządek obrad:
- Otwarcie sesji.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
- Interpelacje radnych.
- Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
- Stanowisko w sprawie sprawowania funkcji Burmistrza.
- Podjęcie uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Jedwabne Panu Profesorowi Tomaszowi Strzemboszowi.
- Stanowisko w sprawie refundacji kosztów poniesionych na remonty wykonane przez lokatorów w mieszkaniach komunalnych.
- Sprawa uruchomienia planowanej kopalni kruszywa w obrębie wsi Kaimy.
- Odpowiedzi na interpelacje radnych.
- Sprawy różne:
- 5 dniowy tydzień nauki w szkołach.
- złożenie informacji o przyczynie odwołania festynu.
Przebieg obrad:
Ad.1
Przewodniczący Rady otworzył sesję, powitał Burmistrza Jedwabnego i jego zastępcę, przedstawicieli prasy, skarbnika gminy, zaproszonych gości, sołtysów, Kierowników Zakładów, radnych i wszystkich przybyłych, następnie stwierdził prawomocność obrad.
Ad.2
Przewodniczący Rady poinformował, że punkt 6 proponowanego porządku obrad, otrzymał brzmienie ,,Stanowisko Rady w sprawie sprawowania funkcji Burmistrza” ponieważ do tej pory nie wpłynęło do nas oficjalne zawiadomienie o ukaraniu. Nie wiemy jak do tej sprawy ustosunkuje się Wojewoda Podlaski.
W punkcie 8 również możemy zamiast podjęcia uchwały wpisać ,,Stanowisko Rady w sprawie refundacji kosztów poniesionych na remonty wykonane przez lokatorów mieszkań komunalnych.”
Radni nie zgłaszali innych uwag do propozycji Przewodniczącego Rady. W związku z tym Przewodniczący Rady zapytał, kto z radnych jest za przyjęciem porządku obrad z proponowanymi poprawkami.
W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji jest obecnych 13 radnych, za przyjęciem poprawionego porządku obrad głosowało 13 radnych.
Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.
Ad.3
Przewodniczący stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji znajdował się do wglądu u protokolanta i każdy radny mógł się z nim zapoznać. Dotychczas nie zgłoszono do niego żadnych uwag. Kto z radnych jest za przyjęciem protokołu z ostatniej sesji.
W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji jest obecnych 13 radnych, za przyjęciem protokołu z ostatniej sesji głosowało 13 radnych.
Protokół z ostatniej sesji został przyjęty jednogłośnie.
Ad.4
Interpelacji radni nie zgłaszali.
Ad.5
M. Czarkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok. Objaśnił na czym zmiany polegają i dlaczego należy je wprowadzić. Szczegółowo omówił proponowane zmiany w budżecie tak po stronie dochodów jak i wydatków wg. poszczególnych działów i rozdziałów jak w załączniku do projektu uchwały.
Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi do projektu uchwały, następnie zapytał kto z radnych jest za podjęciem uchwały przedstawionej przez skarbnika.
W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji jest obecnych 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XXII/136/04 w załączeniu do protokołu.
Ad.6
Przewodniczący Rady powiedział, jak ustaliliśmy na początku, na dzisiejszej sesji nie będziemy podejmowali uchwały w sprawie nie wygaśnięcia mandatu Burmistrza. Właściwie nie ma potrzeby podejmowania, ponieważ oficjalnie nic nie wiemy o ukaraniu Burmistrza. Myślę, że przyjmiemy tylko stanowisko i poczekamy, co będzie miał do powiedzenia Wojewoda Podlaski.
Przewodniczący Rady zapytał, kto z radnych zgłasza sprzeciw
lub ma jakieś uwagi do tego, że Burmistrz powinien zostać. Skoro nie widzę
sprzeciwu, to uważam, że stanowisko w sprawie pozostania Burmistrza, Rada
wyraża jednoznacznie poprzez aklamację, stwierdził Przewodniczący Rady.
Ad.7
Burmistrz
zgłosił wniosek o nadanie Prof. dr hab. Tomaszowi Strzemboszowi
honorowego obywatelstwa miasta Jedwabne. Wniosek swój motywował tym, że prof. Strzembosz jest znanym historykiem. Napisał i promuje na
razie w Warszawie książkę pt. ,,Antysowiecka
partyzantka i konspiracja nad Biebrzą X 1939-VI 1941” Przedstawia w niej
działalność niepodległościowego podziemia, po wkroczeniu do Polski Armii
Czerwonej, aż do rozpoczęcia wojny niemiecko – radzieckiej. Znaczna część pracy
poświęcona jest okolicom Jedwabnego, a także gminom Radziłów,
Trzcianne i Goniądz
z okresu 1939 – 1941. Całokształt dokonań Profesora Strzembosza
stanowi podstawę, aby uhonorować go tytułem honorowego obywatela Jedwabnego.
Rzetelnie, jak podkreślił Burmistrz, przedstawił historię miasteczka w okresie
II wojny światowej. Tomasz Strzembosz jako jedyny
historyk tej klasy zaangażował swój autorytet po stronie mieszkańców Jedwabnego
w toczącej się przed trzema laty dyskusji, jaka rozpętała się na temat miasta i
jego mieszkańców po ukazaniu się książki Tomasza Grosa "Sąsiedzi".
3 października podczas promocji książki prof. Strzembosza w Jedwabnem zorganizujemy szersze spotkanie historyczne na temat okoliczności wydarzeń okresu II wojny światowej na naszych terenach. W rozmowie z Panem profesorem, otrzymałem od niego zgodę na uhonorowanie go tytułem honorowego obywatela miasta Jedwabne. W związku z tym przedkładam Radzie wniosek do przegłosowania.
Radni aprobują wniosek Burmistrza i nie wnoszą innych uwag.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania profesorowi Tomaszowi Strzemboszowi honorowego obywatelstwa miasta Jedwabne.
Uchwała została podjęta jednoznacznie poprzez aklamację.
Uchwała Nr XXII/137/04 w załączeniu do protokołu.
Ad.8
Kierownik KZB poinformował, że wpłynęło jedno podanie lokatora budynku komunalnego, w sprawie zwrotu kosztów za wstawienie okna w swoim mieszkaniu.
Powiedział: nie mamy pieniędzy na remonty mieszkań komunalnych i część lokatorów wykonuje je we własnym zakresie żądając odpisania od czynszu.
Burmistrz powiedział: społeczeństwo nasze jest na tyle biedne, że zwrot poniesionych kosztów za remonty jest wskazany.
Najlepiej żeby Rada określiła, w jakiej wysokości można byłoby zwracać koszty remontów wykonanych przez lokatorów.
Przewodniczący Rady dodał, że takie stanowisko Rada powinna zająć uwzględniając podstawowe roboty jak wymiana okien i drzwi wejściowych.
Radni stwierdzili, że lokator, jeżeli robi remont, to robi go dla siebie, dla własnego użytku, ale mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej trzeba jednak pomagać i zwrot części kosztów jest potrzebny. 30% wydatkowanej na remonty sumy można zwrócić.
Przewodniczący Rady powiedział, że 30% będzie obiektywne. W związku z tym przegłosujmy, kto z radnych jest za 30% zwrotem kosztów za wyżej wymienione roboty w formie odpisania od czynszu. W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych na sesji jest 13 radnych, za zwrotem 30% kosztów remontu głosowało 13 radnych.
Stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie.
Następnie dodał: koszty
poniesione na remont lokalu będą zaliczane na poczet czynszu od dnia podjęcia
stanowiska przez Radę.
Ad. 9
Burmistrz poinformował, że E. Skrodzki zwrócił się o wydanie opinii w sprawie odstąpienia od opracowania raportu o oddziaływaniu na środowisko przed rozpoczęciem eksploatacji kruszywa na swojej działce w obrębie wsi Kaimy. Raportu takiego wymaga SANEPID. Komisja Rozwoju nie widzi potrzeby opracowywania takiego raportu. Jest to obszar 2 ha gdzie będzie pracowała 1 koparka, a wydobycie szacuje się na 20 000 m³ pospółki rocznie. Jeżeli Rada wyda pozytywną opinię o odstąpieniu, to ja wydam stosowną decyzję dla pana Skrodzkiego.
Przewodniczący Rady powiedział, że jest to czyjaś nadgorliwość, ponieważ żwirownia o takiej wydajności nie jest nawet na liście działalności, do których trzeba sporządzać raport o oddziaływaniu na środowisko.
Czy ktoś z radnych jest przeciw odstąpieniu od opracowania raportu. Jeżeli nie ma sprzeciwów, to stanowisko Rady jest pozytywne, co jest wiążące dla Burmistrza.
Ad.10
Interpelacji radni nie zgłaszali.
Ad.11
W sprawach różnych Z-ca Burmistrza poinformował, że założeniem podziału Zespołu Szkół w Jedwabnem było m.in. nauczanie 5 dni w tygodniu. Takie rozwiązanie miało przynieść oszczędności. Okazało się, że szkoły nadal prowadzą system 6 dniowego nauczania.
W. Borawska Dyr. Gimnazjum odpowiedziała, że starania o wprowadzenie 5 dniowego nauczania powinny być rozpoczęte przed zakończeniem poprzedniego roku szkolnego. O zmianie systemu należało poinformować uczniów, Komitet Rodzicielski i rodziców. Opinia Komitetu Rodzicielskiego w tej sprawie jest negatywna. Jeśli chodzi o nauczycieli to nie byłoby problemu, mogą pracować i popołudniu, gorzej z dziećmi. Brak sal lekcyjnych jest barierą na wprowadzenie tego systemu. Jeżeli myślimy o takim rozwiązaniu to na przyszły rok szkolny, przeprowadzimy konsultacje, poinformujemy rodziców.
Skarbnik: utrzymanie oświaty kosztuje nas około 4 mln. zł, sama nauka w soboty to wydatek około 50 tyś. rocznie. Wydatki poniesione na oświatę wykraczają znacznie poza subwencję
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jerzy Załęcki zapytał: ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel.
W. Borawska: zgodnie z kartą nauczyciela do 40 godzin tygodniowo, jest w to wliczone przygotowanie się do zajęć, sprawdzenie prac klasowych itp.
Przewodniczący Rady: niech dyrektorzy sporządzą projekt harmonogramu zajęć przy nauczaniu 5 dniowym, wówczas skarbnik będzie w stanie wyliczyć oszczędności.
Następnie stwierdził, że sprawa czasu nauczania jest otwarta i będzie jeszcze poruszana.
Następnie Z-ca Burmistrza odniósł się do informacji, które dotarły do Urzędu, że to Burmistrz Jedwabnego odwołał festyn organizowany przez pana Wierzbowskiego.
Powiedział: o odwołaniu festynu zadecydowało pismo z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, Komendant miał zastrzeżenia, które jak się potem okazało były bezpodstawne. W taki oto sposób nie została zorganizowana kolejna udana impreza w Jedwabnem.
Przewodniczący Rady Miejskiej zakończył obrady, podziękował wszystkim za przybycie i uwagę. Zamknął obrady sesji słowami: zamykam obrady XXII sesji Rady Miejskiej w Jedwabnem.
Protokołował: Przewodniczący Rady Miejskiej
Józef Goszczycki
Piotr Brakoniecki
Rafał Kołakowski