BIP Gminy Jedwabne

Biuletyn Informacji Publicznej

PROTOKÓŁ NR XXII/04

z dnia: 9 września 2004 roku
w sprawie:
Radni Jedwabnego zebrali się wczoraj, ale nie mieli najmniejszego zamiaru odwoływać Michała Chajewskiego

PROTOKÓŁ NR XXII/04

z sesji Rady Miejskiej w Jedwabnem

w dniu 9 września 2004 roku

w sali narad Urzędu Miejskiego

w godzin. 14.00 – 16.00

 

 

Obecnych na sesji jest 13 radnych na ogólną liczbę 15 radnych, co stanowi 86% zgodnie z listą obecności załączoną do protokołu.

Obradom przewodniczy Józef Goszczycki Przewodniczący Rady Miejskiej.

Protokołował Piotr Brakoniecki i Rafał Kołakowski.

 

Radni obecni na sesji:

 

  1. Chrostowski Szymon                                                  8. Niebrzydowska Alicja
  2. Chrostowski Ireneusz                                                 9. Rogowski Dariusz
  3. Dąbrowski Czesław                                                  10. Skrodzki Edward
  4. Goszczycki Józef                                                      11. Waluś Waldemar
  5. Gołębiewska Jadwiga                                               12. Załęcki Jerzy
  6. Iwanowski Zbigniew                                                 13. Załuska Kazimierz
  7. Mioduszewski Grzegorz

 

 

Radni nie obecni na sesji:

 

  1. Dytkowska Barbara
  2. Makowski Kazimierz

 

Ponadto w sesji uczestniczą:

 

  1. Michał Chajewski                    - Burmistrz
  2. Krzysztof Niewiadomski          - Z-ca Burmistrza
  3. Marian Czarkowski                 - Skarbnik Gminy
  4. Zbigniew Chojnowski  - Kierownik KZB
  5. Barbara Dmoch                       - Dyr. Szk. Podst. w Jedwabnem
  6. Wiesława Borawska                - Dyr. Gimnazjum w Jedwabnem
  7. Adam Dąbrowski                    - Radio Białystok
  8. Maciej Gryguć             - redakcja Kuriera Porannego
  9. Chrostowski Mirosław            - Biodry Kolonia

 

 

oraz sołtysi i wyborcy. Ogółem w sesji uczestniczy około 50 osób.

 

Porządek obrad:

 

  1. Otwarcie sesji.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
  4. Interpelacje radnych.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
  6. Stanowisko w sprawie sprawowania funkcji Burmistrza.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Jedwabne Panu Profesorowi Tomaszowi Strzemboszowi.
  8. Stanowisko w sprawie refundacji kosztów poniesionych na remonty wykonane przez lokatorów w mieszkaniach komunalnych.
  9. Sprawa uruchomienia planowanej kopalni kruszywa w obrębie wsi Kaimy.
  10. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
  11. Sprawy różne:

- 5 dniowy tydzień nauki w szkołach.

- złożenie informacji o przyczynie odwołania festynu.

 

Przebieg obrad:

 

Ad.1

Przewodniczący Rady otworzył sesję, powitał Burmistrza Jedwabnego i jego zastępcę, przedstawicieli prasy, skarbnika gminy, zaproszonych gości, sołtysów, Kierowników Zakładów, radnych i wszystkich przybyłych, następnie stwierdził prawomocność obrad.

 

Ad.2

            Przewodniczący Rady poinformował, że punkt 6 proponowanego porządku obrad, otrzymał brzmienie ,,Stanowisko Rady w sprawie sprawowania funkcji Burmistrza” ponieważ do tej pory nie wpłynęło do nas oficjalne zawiadomienie o ukaraniu. Nie wiemy jak do tej sprawy ustosunkuje się Wojewoda Podlaski.

W punkcie 8 również możemy zamiast podjęcia uchwały wpisać ,,Stanowisko Rady w sprawie refundacji kosztów poniesionych na remonty wykonane przez lokatorów mieszkań komunalnych.”

Radni nie zgłaszali innych uwag do propozycji Przewodniczącego Rady. W związku z tym Przewodniczący Rady zapytał, kto z radnych jest za przyjęciem porządku obrad z proponowanymi poprawkami.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji jest obecnych 13 radnych, za przyjęciem poprawionego porządku obrad głosowało 13 radnych.

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad.3

            Przewodniczący stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji znajdował się do wglądu u protokolanta i każdy radny mógł się z nim zapoznać. Dotychczas nie zgłoszono do niego żadnych uwag. Kto z radnych jest za przyjęciem protokołu z ostatniej sesji.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji jest obecnych 13 radnych, za przyjęciem protokołu z ostatniej sesji głosowało 13 radnych.

Protokół z ostatniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad.4

            Interpelacji radni nie zgłaszali.

 

Ad.5

            M. Czarkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok. Objaśnił na czym zmiany polegają i dlaczego należy je wprowadzić. Szczegółowo omówił proponowane zmiany w budżecie tak po stronie dochodów jak i wydatków wg. poszczególnych działów i rozdziałów jak w załączniku do projektu uchwały.

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi do projektu uchwały, następnie zapytał kto z radnych jest za podjęciem uchwały przedstawionej przez skarbnika.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji jest obecnych 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

            Uchwała Nr XXII/136/04 w załączeniu do protokołu.

 

Ad.6

            Przewodniczący Rady powiedział, jak ustaliliśmy na początku, na dzisiejszej sesji nie będziemy podejmowali uchwały w sprawie nie wygaśnięcia mandatu Burmistrza. Właściwie nie ma potrzeby podejmowania, ponieważ oficjalnie nic nie wiemy o ukaraniu Burmistrza. Myślę, że przyjmiemy tylko stanowisko i poczekamy, co będzie miał do powiedzenia Wojewoda Podlaski.

Przewodniczący Rady zapytał, kto z radnych zgłasza sprzeciw lub ma jakieś uwagi do tego, że Burmistrz powinien zostać. Skoro nie widzę sprzeciwu, to uważam, że stanowisko w sprawie pozostania Burmistrza, Rada wyraża jednoznacznie poprzez aklamację, stwierdził Przewodniczący Rady.

Ad.7

            Burmistrz zgłosił wniosek o nadanie Prof. dr hab. Tomaszowi Strzemboszowi honorowego obywatelstwa miasta Jedwabne. Wniosek swój motywował tym, że prof. Strzembosz jest znanym historykiem. Napisał i promuje na razie w Warszawie książkę pt. ,,Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą X 1939-VI 1941” Przedstawia w niej działalność niepodległościowego podziemia, po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, aż do rozpoczęcia wojny niemiecko – radzieckiej. Znaczna część pracy poświęcona jest okolicom Jedwabnego, a także gminom Radziłów, Trzcianne i Goniądz
z okresu 1939 – 1941. Całokształt dokonań Profesora Strzembosza stanowi podstawę, aby uhonorować go tytułem honorowego obywatela Jedwabnego. Rzetelnie, jak podkreślił Burmistrz, przedstawił historię miasteczka w okresie II wojny światowej. Tomasz Strzembosz jako jedyny historyk tej klasy zaangażował swój autorytet po stronie mieszkańców Jedwabnego w toczącej się przed trzema laty dyskusji, jaka rozpętała się na temat miasta i jego mieszkańców po ukazaniu się książki Tomasza Grosa "Sąsiedzi".

3 października podczas promocji książki prof. Strzembosza w Jedwabnem zorganizujemy szersze spotkanie historyczne na temat okoliczności wydarzeń okresu II wojny światowej na naszych terenach. W rozmowie z Panem profesorem, otrzymałem od niego zgodę na uhonorowanie go tytułem honorowego obywatela miasta Jedwabne. W związku z tym przedkładam Radzie wniosek do przegłosowania.

Radni aprobują wniosek Burmistrza i nie wnoszą innych uwag.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania profesorowi Tomaszowi Strzemboszowi honorowego obywatelstwa miasta Jedwabne.

Uchwała została podjęta jednoznacznie poprzez aklamację.

Uchwała Nr XXII/137/04 w załączeniu do protokołu.

 

Ad.8

            Kierownik KZB poinformował, że wpłynęło jedno podanie lokatora budynku komunalnego, w sprawie zwrotu kosztów za wstawienie okna w swoim mieszkaniu.

Powiedział: nie mamy pieniędzy na remonty mieszkań komunalnych i część lokatorów wykonuje je we własnym zakresie żądając odpisania od czynszu.

Burmistrz powiedział: społeczeństwo nasze jest na tyle biedne, że zwrot poniesionych kosztów za remonty jest wskazany.

Najlepiej żeby Rada określiła, w jakiej wysokości można byłoby zwracać koszty remontów wykonanych przez lokatorów.

Przewodniczący Rady dodał, że takie stanowisko Rada powinna zająć uwzględniając podstawowe roboty jak wymiana okien i drzwi wejściowych.

Radni stwierdzili, że lokator, jeżeli robi remont, to robi go dla siebie, dla własnego użytku, ale mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej trzeba jednak pomagać i zwrot części kosztów jest potrzebny. 30% wydatkowanej na remonty sumy można zwrócić.

Przewodniczący Rady powiedział, że 30% będzie obiektywne. W związku z tym przegłosujmy, kto z radnych jest za 30% zwrotem kosztów za wyżej wymienione roboty w formie odpisania od czynszu. W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych na sesji jest 13 radnych, za zwrotem 30% kosztów remontu głosowało 13 radnych.

Stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie.

Następnie dodał: koszty poniesione na remont lokalu będą zaliczane na poczet czynszu od dnia podjęcia stanowiska przez Radę.

Ad. 9

            Burmistrz poinformował, że E. Skrodzki zwrócił się o wydanie opinii w sprawie odstąpienia od opracowania raportu o oddziaływaniu na środowisko przed rozpoczęciem eksploatacji kruszywa na swojej działce w obrębie wsi Kaimy. Raportu takiego wymaga SANEPID.  Komisja Rozwoju nie widzi potrzeby opracowywania takiego raportu. Jest to obszar 2 ha gdzie będzie pracowała 1 koparka, a wydobycie szacuje się na 20 000  pospółki rocznie. Jeżeli Rada wyda pozytywną opinię o odstąpieniu, to ja wydam stosowną decyzję dla pana Skrodzkiego.

Przewodniczący Rady powiedział, że jest to czyjaś nadgorliwość, ponieważ żwirownia o takiej wydajności nie jest nawet na liście działalności, do których trzeba sporządzać raport o oddziaływaniu na środowisko.

Czy ktoś z radnych jest przeciw odstąpieniu od opracowania raportu. Jeżeli nie ma sprzeciwów, to stanowisko Rady jest pozytywne, co jest wiążące dla Burmistrza.

 

Ad.10

            Interpelacji radni nie zgłaszali.

 

Ad.11

            W sprawach różnych Z-ca Burmistrza poinformował, że założeniem podziału Zespołu Szkół w Jedwabnem było m.in. nauczanie 5 dni w tygodniu. Takie rozwiązanie miało przynieść oszczędności. Okazało się, że szkoły nadal prowadzą system 6 dniowego nauczania.

W. Borawska Dyr. Gimnazjum odpowiedziała, że starania o wprowadzenie 5 dniowego nauczania powinny być rozpoczęte przed zakończeniem poprzedniego roku szkolnego. O zmianie systemu należało poinformować uczniów, Komitet Rodzicielski i rodziców. Opinia Komitetu Rodzicielskiego w tej sprawie jest negatywna. Jeśli chodzi o nauczycieli to nie byłoby problemu, mogą pracować i popołudniu, gorzej z dziećmi. Brak sal lekcyjnych jest barierą na wprowadzenie tego systemu. Jeżeli myślimy o takim rozwiązaniu to na przyszły rok szkolny, przeprowadzimy konsultacje, poinformujemy rodziców.

Skarbnik: utrzymanie oświaty kosztuje nas około 4 mln. , sama nauka w soboty to wydatek około 50 tyś. rocznie. Wydatki poniesione na oświatę wykraczają znacznie poza subwencję

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jerzy Załęcki zapytał: ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel.

W. Borawska: zgodnie z kartą nauczyciela do 40 godzin tygodniowo, jest w to wliczone przygotowanie się do zajęć, sprawdzenie prac klasowych itp.

Przewodniczący Rady: niech dyrektorzy sporządzą projekt harmonogramu zajęć przy nauczaniu 5 dniowym, wówczas skarbnik będzie w stanie wyliczyć oszczędności.

Następnie stwierdził, że sprawa czasu nauczania jest otwarta i będzie jeszcze poruszana.

Następnie Z-ca Burmistrza odniósł się do informacji, które dotarły do Urzędu, że to Burmistrz Jedwabnego odwołał festyn organizowany przez pana Wierzbowskiego.

Powiedział: o odwołaniu festynu zadecydowało pismo z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, Komendant miał zastrzeżenia, które jak się potem okazało były bezpodstawne. W taki oto sposób nie została zorganizowana kolejna udana impreza w Jedwabnem.

            Przewodniczący Rady Miejskiej zakończył obrady, podziękował wszystkim za przybycie i uwagę. Zamknął obrady sesji słowami: zamykam obrady XXII sesji Rady Miejskiej w Jedwabnem.

 

 

 

 

 

 

Protokołował:                                                                         Przewodniczący Rady Miejskiej

 

                                                                                                          Józef Goszczycki

Piotr Brakoniecki

 

 

Rafał Kołakowski



 

 

Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 3 mar 2006 15:16
Opublikował(a): Marta Laszczkowska
Zaakceptował(a): Marta Laszczkowska
Artykuł był czytany: 2107 razy