BIP Gminy Jedwabne

Biuletyn Informacji Publicznej

PROTOKÓŁ NR XXV/04

z dnia: 12 grudnia 2004 roku
w sprawie:
PROTOKÓŁ NR XXV/04

PROTOKÓŁ NR XXV/04

z sesji Rady Miejskiej w Jedwabnem

w dniu 12 grudnia 2004 roku

w sali narad Urzędu Miejskiego

w godzin. 11.00 – 13.00

 

Obecnych na sesji jest 13 radnych na ogólną liczbę 15 radnych, co stanowi 86% zgodnie z listą obecności załączoną do protokołu.

Obradom przewodniczy Józef Goszczycki Przewodniczący Rady.

Protokołował Rafał Kołakowski.

 

Radni obecni na sesji:

 

  1. Chrostowski Szymon                                                    7.   Mioduszewski Grzegorz
  2. Chrostowski Ireneusz                                                   8.   Niebrzydowska Alicja
  3. Dytkowska Barbara                                                    9.   Rogowski Dariusz
  4. Goszczycki Józef                                                        10.   Skrodzki Edward
  5. Iwanowski Krzysztof                                                  11.   Waluś Waldemar
  6. Gołębiewska Jadwiga                                                 12.   Załęcki Jerzy

13.   Załuska Kazimierz

 

Radni nie obecni na sesji:

 

  1. Makowski Kazimierz
  2. Dąbrowski Czesław

 

Ponadto w sesji uczestniczą:

 

  1. Michał Chajewski                    - Burmistrz
  2. Krzysztof Niewiadomski          - Z-ca Burmistrza
  3. Marian Czarkowski                 - Skarbnik Gminy
  4. Zbigniew Chojnowski  - Kierownik KZB
  5. Cecylia Kierzkowska              - Kierownik OPS
  6. Anna Cichocka                       - Wydział Oświaty U. M.
  7. Banach Artur                           - Struga S.A.

 

oraz sołtysi i wyborcy. Ogółem w sesji uczestniczy około 60 osób.

 

Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  4. Interpelacje radnych.
  5. Informacja Burmistrza z realizacji zadań w okresie między sesjami.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2004 roku.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu gminy na 2005 r.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 r. do wymiaru podatku rolnego na 2005 rok.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości

na 2005 r.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na 2005 r.

- zmiana w deklaracji, załączniku do podatku od środków transportowych na 2005 r.

  1. Przyjęcie Planu Pracy Rady Miejskiej na 2005 r.
  2. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
  3. Wolne wnioski:

- rozpatrzenie oferty firmy Struga,

- przyzagrodowe oczyszczalnie ścieków,

- zatwierdzenie komisji Rady Miejskiej - przedstawiciele R. M. do Komisji Przetargowej.

 

 

Ad. 1

            Przewodniczący Rady otworzył sesję, powitał Burmistrza, jego Zastępcę, Kierowników Zakładów Pracy, Kierowników poszczególnych referatów U. M. radnych, sołtysów i wszystkich mieszkańców gminy przybyłych na obrady sesji. Na podstawie listy obecności radnych stwierdził prawomocność obrad.

 

Ad. 2

Przewodniczący Rady przedstawił zmiany w porządku obrad. W wolnych wnioskach punkt dotyczący regulaminu organizacyjnego MGOK, oraz punkt wybór członka do komisji rozwoju R. M. zostaną zdjęte.

Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi do porządku obrad z przedstawionymi zmianami. Jeżeli radni nie zgłaszają uwag proszę o przegłosowanie, kto jest za przyjęciem porządku obrad.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji obecnych jest 13 radnych, za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 13 radnych, porządek został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. 3

            Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji znajdował się u protokolanta do wglądu i każdy radny mógł zapoznać się z jego treścią. Radni nie zgłaszali uwag do protokołu.

Następnie zapytał, kto z radnych jest za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji obecnych jest 13 radnych, za przyjęciem protokołu z ostatniej sesji głosowało 13 radnych. Protokół został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. 4

            I. Chrostowski złożył interpelację w dotyczącą strategii rozwoju gminy. Powiedział, że najważniejszym zadaniem do realizacji jest zwodociągowanie gminy. W strategii rozwoju powinno być ono precyzyjnie zaznaczone z podaniem konkretnych terminów rozpoczęcia i zakończenia prac.

 

Ad. 5

Burmistrz poinformował, że przeprowadzono wstępne rozmowy rozpoznawcze w sprawie zawiązania spółki celowej na zwodociągowanie gminy.

Temat pozostał otwarty, do dyskusji i propozycji.

Rozstrzygnięty został przetarg na dożywianie uczniów w szkołach.

Kierownik OPS C. Kierzkowska dodała, że w ramach tego programu dzieci będą otrzymywały po dwie bułki. Pieczywo będzie dostarczane z piekarni Pani Zalewskiej.

Burmistrz dodał, że 17 grudnia odbędzie się przetarg, w którym zostanie wyłoniony inspektor nadzoru budowlanego do budowy gimnazjum.

 

Ad. 6

            Skarbnik gminy omówił projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2004 r. Przedstawił propozycję przeznaczenia otrzymanej subwencji z budżetu państwa na wynagrodzenia dla pracowników w Szkołach Podstawowych i Gimnazjum, ponadto jest propozycja przesunięcia środków z rezerwy na odśnieżanie dróg, na dostosowanie planu budżetu do przewidywanych wydatków w 2004 r.

Dochody wzrosną o kwotę 22 tyś zł. i wydatki o taką samą sumę.

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2004 r. Radni nie zgłaszali uwag do projektu.

Przewodniczący Rady zapytał, kto z radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2005 r.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji obecnych jest 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

            Uchwała Nr XXV/149/04 w załączeniu do protokołu.

 

Ad. 7

            W dyskusji nad projektem budżetu na 2005 r. radny I. Chrostowski stwierdził, że projekt powinien być raz jeszcze dokładnie przeanalizowany.

Burmistrz powiedział, że projekt powstał do 15 listopada i został przedstawiony radnym. Miesiąc temu radni otrzymali projekty budżetu do analizy i zgłoszenia propozycji zmian. Skarbnik udzielał wszelkich informacji w tej kwestii.

Przewodniczący Rady dodał, że projekt budżetu musi spełniać wymogi prawne, jego przygotowanie nie jest sprawą łatwą. Trudno jest przewidzieć i zaplanować wydatki na cały rok z góry. Regionalna Izba Obrachunkowa po przeprowadzeniu analizy, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały budżetowej na 2005 r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego.

Radni nie zgłaszali więcej uwag do projektu uchwały w sprawie budżetu gminy na 2005 r.

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały, następnie zapytał, kto z radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie budżetu gminy na 2005 r.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji obecnych jest 13 radnych, za podjęciem uchwały w sprawie budżetu gminy na 2005 r. głosowało 12 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

            Uchwała Nr XXV/150/04 w załączeniu do protokołu

 

Ad. 8

            Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 r. do wymiaru podatku rolnego na 2005 r.

Przewodniczący Rady powiedział, że jest propozycja zawarta w projekcie uchwały, aby utrzymać stawkę podatku, jaka obowiązywała w poprzednim roku, a tym samym nie zwiększać podatku rolnego na 2005 r. Radni nie zgłaszali uwag do projektu.

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały, następnie zapytał, kto z radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2004 r. do wymiaru podatku rolnego na 2005 r.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji obecnych jest 13 radnych, za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

            Uchwała Nr XXV/151/04 w załączeniu do protokołu.

 

Ad. 9

            Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Powiedział, że w przypadku podatku od nieruchomości została w projekcie przyjęta 3% zwyżka o poziom inflacji.

Następnie przedstawił stawki ministerialne dla poszczególnych rodzajów nieruchomości i zestawił je z propozycjami stawek zawartymi w projekcie uchwały.

Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości i zapytał, kto z radnych jest za podjęciem uchwały.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych na sesji jest 13, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

            Uchwała Nr XXV/152/04 w załączeniu do protokołu.

 

Ad. 10

            Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych. Powiedział, że stawki w projekcie uchwały pozostają z ubiegłego roku na niezmienionym poziomie.

Radni nie zgłaszali uwag do propozycji stawek zawartych w uchwale. Przewodniczący Rady zapytał, kto z radnych jest za podjęciem uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych jest 13 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

            Uchwała Nr XXV/153/04 w załączeniu do protokołu.

 

K. Iwanowska Kierownik referatu d.s. podatkowych poinformowała, że uchwały w sprawach określenia wysokości podatku od posiadania psów, oraz określenia wysokości podatku leśnego pozostały niezmienione. Ponieważ termin obowiązywania tych uchwał nie został określony, wobec tego mogą one być przedłużone i obowiązywać w 2005 r.

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni są za pozostawieniem, utrzymaniem stawek podatku od posiadania psów i podatku leśnego na niezmienionym zeszłorocznym poziomie.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych jest 13 radnych, za utrzymaniem stawek podatku od posiadania psów i podatku leśnego z ubiegłego roku, na niezmienionym poziomie głosowało 13 radnych.

 

Ad. 11

            Przewodniczący Rady odczytał projekt planu pracy Rady na 2005 r. Dodał, że przygotowanie planu pracy przez Radę jest wymogiem prawnym. W trakcie roku sesje Rady zwoływane są, wówczas, gdy zachodzi konieczność, nie można przewidzieć terminów zwoływania sesji na cały rok z góry.

Przewodniczący Rady zapytał, kto z radnych jest za przyjęciem planu pracy Rady na 2005 r.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, na sesji obecnych jest 13 radnych, za przyjęciem planu pracy głosowało 13 radnych.

            Plan pracy Rady w załączeniu do protokołu.

 

Ad. 12

            W odpowiedziach na interpelacje Burmistrz przedstawił terminy zakończenia poszczególnych inwestycji.

Powiedział, że większość prac została wykonana przed zaplanowanymi terminami ich ukończenia.

Przewodniczący dodał, że podstawa do rozpoczęcia prac związanych z wodociągowaniem gminy jest już wykonana. Studnie głębinowe usytuowane w Orlikowie dają dobrej jakości wodę, nie zachodzi potrzeba budowy przepompowni, co jest również ważne, bo odpadają dodatkowe koszty eksploatacji, utrzymania. W najwyższym punkcie naszej gminy robimy hydrofornię i ujęcie kilku studni, z których woda będzie pompowana na całą gminę.

Zrealizowanie budowy całości wodociągów w naszej gminie, zależy od wysokości przyznanych środków z Budżetu Państwa, lub środków z funduszy unijnych. Jest to inwestycja wymagająca dużych nakładów finansowych, których gmina nie posiada.

Burmistrz dodał, że należy starać się i pozyskać pieniądze z innych zewnętrznych źródeł, nie można liczyć tylko na środki z budżetu państwa. Przystąpienie do spółki z firmą posiadająca odpowiedni kapitał pozwoli na zwodociągowanie gminy w ciągu jednego roku.

Wykonanie tej inwestycji własnymi środkami potrwałoby kilka lat.

 

 

 

 

Ad. 13

·                    W wolnych wnioskach przedstawiciel firmy ,,Struga” przedstawił ofertę współpracy. Firma Struga zajmuje się odbiorem i utylizacją odpadów zwierzęcych, m.in. odbiorem padłych zwierząt. W tej dziedzinie współpracuje już z 70 gminami.

Przedstawiciel firmy powiedział: chciałbym państwu zaoferować odbiór padłych zwierząt od rolników: bydło, kozy, owce, trzoda, konie również zwierzęta niewiadomego pochodzenia dzikie i porzucone. Na każde wezwanie przyjeżdżamy w ciągu 24 godzin i odbieramy wszystko, co zostało zgłoszone. Odpłatność za świadczone usługi wynosi 500 zł. ryczałtu miesięcznie plus 7% podatku VAT.

Rolnicy nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat, dla nich jest to za darmo.

Radni zgodzili się z potrzebą uregulowania kwestii utylizacji padłych zwierząt i nawiązania współpracy z tego typu zakładem.

Przewodniczący Rady podziękował za przedstawienie oferty, następnie zapytał, kto z radnych jest za nawiązaniem współpracy z firma Struga S. A.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych na sesji jest 13 radnych, za nawiązaniem współpracy głosowało 13 radnych. Stanowisko w tej sprawie Rada zajęła jednogłośnie. Współpraca powinna nastąpić z początkiem 2005 r. po podpisaniu umowy.

 

·                    Wyjaśnień w sprawie budowy 5 przyzagrodowych oczyszczalni, udzielił Tadeusz Zejer kier. Referatu budownictwa.

Powiedział: w roku bieżącym w ramach programu SAPARD wybudowano 26 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków. Pięciu osobom z pośród zgłoszonych na liście, oczyszczalnie nie zostały wybudowane. W momencie, gdy geodeci pojechali wykonać podkłady geodezyjne, dokumenty tych pięciu osób znajdowały się w Białymstoku. Nie było możliwości wykonania projektów. Aby nie wstrzymywać prac, brano kolejne osoby z listy. Tym, którzy wpłacili pieniądze jako pierwsi i byli pierwsi na liści, nie zostały wybudowane oczyszczalnie. Na dzień dzisiejszy nadal jest możliwość budowy przyzagrodowych oczyszczalni, ale teraz udział własny wynosi 50 a nie jak wcześniej 20 %.

Jest koncepcja żeby, tym pięciu osobom pomóc i wygospodarować brakujące 30 z wymaganych 50% udziału własnego. Jest to kwota około 3 tyś. zł. do jednej oczyszczalni.

Przewodniczący Rady powiedział, że należy sprawdzić czy w tej sprawie można pozyskać pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

K. Iwanowski dodał, że te 5 osób wywiązało się z warunków umowy, nie z własnej winy zostali pominięci. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób pomóc tym ludziom.

Radni stwierdzili, że należy porozumieć się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, być może jest możliwość pozyskania na ten cel dodatkowych pieniędzy.

 

·                    Przewodniczący Rady przedstawił punkt dotyczący wyznaczenia i powołania radnych do składu Komisji Przetargowej w celu wyłonienia Inspektora Nadzoru Budowlanego pełniącego nadzór nad budową Publicznego Gimnazjum w Jedwabnem.

Rada powołuje ze swojego grona radnych do składu komisji, Burmistrz natomiast wyznacza pracowników z Urzędu. Wyznaczone osoby wejdą w skład Komisji Przetargowej.

Burmistrz dodał, że na ostatnim posiedzeniu Komisji Rozwoju, zaproponowano powołanie do Komisji Przetargowej radnych w osobach:

 

  1. Józef Goszczycki
  2. Jerzy Załęcki   
  3. Waldemar Waluś
  4. Dariusz Rogowski

 

Przewodniczący Rady zapytał, czy są uwagi do wniosku komisji rozwoju. Radni uwag nie zgłaszali. Przewodniczący powiedział, przystępujemy do głosowania.

Zapytał czy Rada, wyłączając radnych, których głosowanie dotyczy, będzie głosowała nad każą kandydaturą z osobna. Radni stwierdzili, ze przegłosują wniosek w całości.

Przewodniczący zapytał, kto z radnych jest za przyjęciem wniosku w sprawie włączenia do składu osobowego Komisji Przetargowej członków Rady w osobach:

Józef Goszczycki, Jerzy Załęcki, Waldemar Waluś, Dariusz Rogowski.

W głosowaniu jawnym na stan 15 radnych, obecnych na sesji jest 13 radnych, uprawnionych do głosowania jest 9 radnych, za przyjęciem wniosku w przedstawionej formie głosowało 9 radnych.

            Wniosek w załączeniu do protokołu.

 

·                    Przewodniczący Rady przedstawił wniosek złożony przez W. Mucharskiego w sprawie przeprowadzenia referendum.

W. Mucharski stwierdził, że jest potrzeba zorganizowania i przeprowadzenia referendum wśród mieszkańców Jedwabnego, ponieważ zgodę na uroczystość z 10.07.2001 r. powinni wyrazić członkowie wspólnoty samorządowej w drodze referendum.

·                    Przewodniczący Rady poinformował o stanie postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Łomży w sprawie nadużyć finansowych na szkodę Gminy Jedwabne.

Powiedział: otrzymaliśmy pismo z Prokuratury Okręgowej w Łomży informujące, iż śledztwo w sprawie nadużyć finansowych popełnionych przez byłą skarbnik zostało zawieszone do kwietnia 2005 r. Jako przyczynę podano powołanie biegłego, który może dokonać weryfikacji dokumentów dopiero w kwietniu 2005r.

·                    Burmistrz zwrócił się do obecnych na sesji mieszkańców wsi Biodry powiedział, że w przyszłym roku będzie możliwość wykonania projektu mostku na strudze w ich wsi. Po wykonaniu projektu, z pomocą mieszkańców można będzie przystąpić do realizacji budowy tego mostku.

Przewodniczący Rady podziękował przybyłym gościom, radnym i wszystkim zebranym za udział w sesji, zakończył obrady słowami ,,zamykam obrady XXV sesji Rady Miejskiej w Jedwabnem”. Na tym po wyczerpaniu porządku protokół i sesję zakończono.

 

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

 

Józef Goszczycki

 

Protokołował:

 

Rafał Kołakowski

 

Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 3 mar 2006 15:04
Opublikował(a): Marta Laszczkowska
Zaakceptował(a): Marta Laszczkowska
Artykuł był czytany: 1989 razy