PROJEKT UCHWAŁY NR XI/ /11
z dnia: 15 grudnia 2011 roku
w sprawie: określania zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 11 ust. 2, art. 13 ust. 2a, art. 14 ust. 5, art. 34 ust. 6 art. 37 ust. 3 i 4, art. 43 ust. 2 pkt 3, art. 70 ust. 4, art. 73 ust. 4, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
ROZDZIAŁ 1
Postanowienia Ogólne
§ 1. 1. Uchwała określa zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej.
2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
1) Radzie Miejskiej – należy przez to rozumieć Radę Miejską w Jedwabnem,
2) Burmistrzu – należy przez to rozumieć Burmistrza Jedwabnego,
3) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Jedwabne,
4) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102 , poz. 651 z późn. zm.),
5) nieruchomości – rozumie się przez to nieruchomość gruntową określoną w ustawie,
6) zbywaniu albo nabywaniu nieruchomości – należy przez to rozumieć dokonywanie czynności prawnych na podstawie, których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, albo oddanie jej w użytkowanie wieczyste.
§ 2. Nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy gospodaruje Burmistrz w oparciu o zapisy ustawy oraz zasady określone niniejszą uchwałą, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej.
ROZDZIAŁ 2
Gospodarowanie nieruchomościami
§ 3. Upoważnia się Burmistrza do gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości.
W powyższym zakresie upoważniony jest w szczególności do:
1) przenoszenia własności nieruchomości w drodze sprzedaży,
2) oddawania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste,
3) dokonywania zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych,
4) zbywania i nabywania udziałów w nieruchomości,
5) nabywania nieruchomości od osób fizycznych lub prawnych odpłatnie lub nieodpłatnie,
6) oddawania nieruchomości lub ich części w dzierżawę, najem lub użytkowanie,
7) wnoszenia nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jako wkładu niepieniężnego (aportu) do spółek,
8) obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzecz osób trzecich,
9) przekazywania nieruchomości jednostkom organizacyjnym Gminy, klubom sportowym, Skarbowi Państwa i innym jednostkom samorządu terytorialnego, w formie prawem przewidzianej,
10) przekazywania nieruchomości w drodze darowizny na cele publiczne,
11) sprzedaży nieruchomości Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego za cenę obniżoną oraz oddawania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nieodpłatnie tym jednostkom,
12) nieodpłatnego obciążania nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi,
13) zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości lub praw, dokonywanej między Gminą a Skarbem Państwa oraz między Gminą a jednostkami samorządu terytorialnego.
§ 4. Burmistrz gospodaruje nieruchomościami Gminy w zakresie niezastrzeżonym dla Rady Miejskiej w ustawie, przepisach szczególnych oraz niniejszej uchwale.
ROZDZIAŁ 3.
Nabywanie nieruchomości
§ 5. Nabycie nieruchomości na rzecz Gminy od osób fizycznych, Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i innych osób prawnych następuje w drodze:
1) zawarcia umowy sprzedaży,
2) nabycia w drodze pierwokupu,
3) przyjęcia darowizny, nieodpłatnego przekazania, spadku, zapisu lub zamiany,
4) oddania w użytkowanie wieczyste,
5) przejęcia przez Gminę nieruchomości za zobowiązania jej dłużników, a w szczególności za zobowiązania podatkowe,
6) wywłaszczenia na rzecz Gminy,
7) innych czynności prawnych.
§ 6. Burmistrz nabywa nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości, kierując się zasadami określonymi w ustawie i w niniejszej uchwale, oraz przeznaczeniem nieruchomości z uwzględnieniem:
1) zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
2) strategii Rozwoju Gminy,
3) innych przyjętych przez Gminę strategii lub planów, o ile dotyczą one przeznaczenia nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości.
§ 7. 1. Burmistrz może nabywać do gminnego zasobu nieruchomości własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości w związku z koniecznością realizacji zadań własnych Gminy lub obowiązkami wynikającymi z przepisów szczególnych.
2. Warunki nabycia nieruchomości przez Gminę ustala się w drodze rokowań, jeżeli nie jest zbywana w drodze przetargu. W przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami Gminy nabycie nieruchomości może nastąpić, za cenę wyższą niż określona na ten cel kwota w uchwale budżetowej pod warunkiem zgodności z przepisami dotyczącymi finansów publicznych.
§ 8. Jeżeli nieruchomość jest obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi, innymi ciężarami lub obowiązkami, nabycie własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, wymaga uprzedniej zgody Rady Miejskiej.
ROZDZIAŁ 4.
Zbywanie nieruchomości
§ 9. 1. Sprzedaż na własność i oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości komunalnych Gminy następuje w drodze przetargu lub bezprzetargowej przy zachowaniu zasad określonych przepisami ustawy oraz innymi przepisami szczególnymi.
2. Przeznaczenie nieruchomości do sprzedaży następuje w drodze zarządzenia Burmistrza.
§ 10. 1. Upoważnia się Burmistrza do sprzedaży nieruchomości zabudowanych
i niezabudowanych na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami
i w przepisach szczególnych oraz niniejszej uchwale.
2. Zwalnia się z przetargowego trybu zbycia, nieruchomości na rzecz osoby lub osób, które faktycznie dzierżawą, co najmniej 10 lat, nieruchomość na podstawie umowy dzierżawy, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się w przypadku, gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot.
§ 11. 1. W trybie bezprzetargowym zbycie nieruchomości następuje za cenę nie niższą
od jej wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, po doliczeniu kosztów przygotowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości.
2. W przypadku zastosowania bonifikaty ustalonej na podstawie ustawy nieruchomość zbywana jest po cenie obniżonej o wyliczoną bonifikatę.
§ 12. 1. Wysokość pierwszej opłaty za grunt oddawany w użytkowanie wieczyste wynosi 25 % ceny gruntu z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Wysokość pierwszej opłaty za grunt oddawany w użytkowanie wieczyste dla nieruchomości:
1) przeznaczonych pod budowę obiektów sakralnych wraz z towarzyszącą zabudową i infrastrukturą,
2) przeznaczonych pod działalność charytatywną oraz niezarobkową działalność opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową, badawczą i rozwojowa,
3) przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych,
- ustala się na 15 % ceny gruntu.
ROZDZIAŁ 5.
Zamiana nieruchomości
§ 13. 1. Zamiany nieruchomości dokonuje Burmistrz w przypadkach uzasadnionych interesami Gminy, a w szczególności w związku z:
1) zamierzeniami inwestycyjnymi Gminy,
2) tworzeniem gminnych zasobów nieruchomości na cele rozwojowe Gminy i realizację budownictwa mieszkaniowego oraz urządzeń infrastruktury technicznej,
3) realizacją obowiązków Gminy wynikających z przepisów szczególnych,
4) realizacją innych celów publicznych.
2. Zamiany nieruchomości dokonuje się po przeprowadzeniu rokowań i sporządzeniu protokołu uzgodnień, w którym zostają zapisane istotne postanowienia przyszłej umowy.
3. Przy dokonywaniu zamiany, bierze się pod uwagę wartość zamiennych nieruchomości, według wyceny rzeczoznawcy majątkowego.
ROZDZIAŁ 6.
Obciążenie nieruchomości.
§ 14. 1. Obciążenie nieruchomości następować będzie według zasad określonych w Kodeksie cywilnym i ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz.1361 z późn. zm.).
2. Obciążenie nieruchomości może polegać na:
1) ustanowieniu prawa użytkowania,
2) ustanowieniu hipoteki,
3) ustanowieniu służebności.
3. Ustanowienie prawa użytkowania oraz hipoteki wymaga zgody Rady Miejskiej.
ROZDZIAŁ 7
Wydzierżawianie i wynajmowanie nieruchomości
§ 15. 1. Burmistrz upoważniony jest do bezprzetargowego wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony nieruchomości.
1) na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa,
2) na rzecz samorządowych jednostek organizacyjnych,
3) na realizację celów publicznych oraz zadań użyteczności publicznej,
4) w celu poprawienia warunków zagospodarowania (bez możliwości zabudowy) nieruchomości przyległej lub jej części, stanowiącej własność, oddanej w użytkowanie wieczyste, dzierżawę, najem lub użytkowanie wnioskodawcy, jeżeli nie może stanowić samodzielnej nieruchomości,
5) na cele nie związane z działalnością zarobkową, w szczególności na działalność charytatywną,opiekuńczą,kulturalną,oświatową,wychowawczą,sportową lub naukową,
6) na rzecz osoby, która ostatnio korzystała z nieruchomości na podstawie umowy – na zasadzie kontynuacji.
2. Burmistrz upoważniony jest do zawierania umów dzierżawy lub najmu nieruchomości na czas oznaczony do trzech lat na rzecz osoby, która ostatnio korzystała z nieruchomości na podstawie umowy, na zasadzie kontynuacji.
§ 16. 1. Minimalne stawki czynszu dzierżawnego ustala Burmistrz w drodze zarządzenia.
2. W przypadku przeprowadzenia postępowania przetargowego stawki ustalone przez Burmistrza w drodze zarządzenia, stanowią minimalne stawki wywoławcze w przetargu.
ROZDZIAŁ 8.
Postanowienia końcowe
§ 17. Sprawy nie uregulowane niniejszą uchwałą wymagają zgody Rady Miejskiej.
§ 18. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrz Jedwabnego.
§ 19. Traci moc uchwała Nr III/27/03 Rady Gminy Jedwabne z dnia 22 lutego 2003 r.
w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata (Dz. U. Woj. Podlaskiego Nr 26, poz. 640 z dnia 19 marca 2003 r.).
§ 20. Traci moc uchwała Nr XLVI/236/06 Rady Gminy Jedwabne z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przez dotychczasowych użytkowników i współużytkowników wieczystych, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Gminy Jedwabne, zabudowanych na cele mieszkaniowe (Dz. U. Woj. Podlaskiego Nr 139, poz. 1320 z dnia 22 maja 2006 r.).
§ 21. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Kazimierz Załuska
UZASADNIENIE
Stosownie do art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) do wyłącznej kompetencji rady gminy należy określenie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawienia lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony.
Dlatego uważa się, że upoważnienie dla Burmistrza do samodzielnego działania w zakresie przewidzianym niniejszą uchwałą, wynika z potrzeby usprawnienia procesu podejmowania ważnych decyzji w zakresie nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony.
ROZDZIAŁ 1
Postanowienia Ogólne
§ 1. 1. Uchwała określa zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej.
2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
1) Radzie Miejskiej – należy przez to rozumieć Radę Miejską w Jedwabnem,
2) Burmistrzu – należy przez to rozumieć Burmistrza Jedwabnego,
3) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Jedwabne,
4) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102 , poz. 651 z późn. zm.),
5) nieruchomości – rozumie się przez to nieruchomość gruntową określoną w ustawie,
6) zbywaniu albo nabywaniu nieruchomości – należy przez to rozumieć dokonywanie czynności prawnych na podstawie, których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, albo oddanie jej w użytkowanie wieczyste.
§ 2. Nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy gospodaruje Burmistrz w oparciu o zapisy ustawy oraz zasady określone niniejszą uchwałą, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej.
ROZDZIAŁ 2
Gospodarowanie nieruchomościami
§ 3. Upoważnia się Burmistrza do gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości.
W powyższym zakresie upoważniony jest w szczególności do:
1) przenoszenia własności nieruchomości w drodze sprzedaży,
2) oddawania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste,
3) dokonywania zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych,
4) zbywania i nabywania udziałów w nieruchomości,
5) nabywania nieruchomości od osób fizycznych lub prawnych odpłatnie lub nieodpłatnie,
6) oddawania nieruchomości lub ich części w dzierżawę, najem lub użytkowanie,
7) wnoszenia nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jako wkładu niepieniężnego (aportu) do spółek,
8) obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzecz osób trzecich,
9) przekazywania nieruchomości jednostkom organizacyjnym Gminy, klubom sportowym, Skarbowi Państwa i innym jednostkom samorządu terytorialnego, w formie prawem przewidzianej,
10) przekazywania nieruchomości w drodze darowizny na cele publiczne,
11) sprzedaży nieruchomości Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego za cenę obniżoną oraz oddawania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nieodpłatnie tym jednostkom,
12) nieodpłatnego obciążania nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi,
13) zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości lub praw, dokonywanej między Gminą a Skarbem Państwa oraz między Gminą a jednostkami samorządu terytorialnego.
§ 4. Burmistrz gospodaruje nieruchomościami Gminy w zakresie niezastrzeżonym dla Rady Miejskiej w ustawie, przepisach szczególnych oraz niniejszej uchwale.
ROZDZIAŁ 3.
Nabywanie nieruchomości
§ 5. Nabycie nieruchomości na rzecz Gminy od osób fizycznych, Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i innych osób prawnych następuje w drodze:
1) zawarcia umowy sprzedaży,
2) nabycia w drodze pierwokupu,
3) przyjęcia darowizny, nieodpłatnego przekazania, spadku, zapisu lub zamiany,
4) oddania w użytkowanie wieczyste,
5) przejęcia przez Gminę nieruchomości za zobowiązania jej dłużników, a w szczególności za zobowiązania podatkowe,
6) wywłaszczenia na rzecz Gminy,
7) innych czynności prawnych.
§ 6. Burmistrz nabywa nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości, kierując się zasadami określonymi w ustawie i w niniejszej uchwale, oraz przeznaczeniem nieruchomości z uwzględnieniem:
1) zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
2) strategii Rozwoju Gminy,
3) innych przyjętych przez Gminę strategii lub planów, o ile dotyczą one przeznaczenia nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości.
§ 7. 1. Burmistrz może nabywać do gminnego zasobu nieruchomości własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości w związku z koniecznością realizacji zadań własnych Gminy lub obowiązkami wynikającymi z przepisów szczególnych.
2. Warunki nabycia nieruchomości przez Gminę ustala się w drodze rokowań, jeżeli nie jest zbywana w drodze przetargu. W przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami Gminy nabycie nieruchomości może nastąpić, za cenę wyższą niż określona na ten cel kwota w uchwale budżetowej pod warunkiem zgodności z przepisami dotyczącymi finansów publicznych.
§ 8. Jeżeli nieruchomość jest obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi, innymi ciężarami lub obowiązkami, nabycie własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, wymaga uprzedniej zgody Rady Miejskiej.
ROZDZIAŁ 4.
Zbywanie nieruchomości
§ 9. 1. Sprzedaż na własność i oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości komunalnych Gminy następuje w drodze przetargu lub bezprzetargowej przy zachowaniu zasad określonych przepisami ustawy oraz innymi przepisami szczególnymi.
2. Przeznaczenie nieruchomości do sprzedaży następuje w drodze zarządzenia Burmistrza.
§ 10. 1. Upoważnia się Burmistrza do sprzedaży nieruchomości zabudowanych
i niezabudowanych na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami
i w przepisach szczególnych oraz niniejszej uchwale.
2. Zwalnia się z przetargowego trybu zbycia, nieruchomości na rzecz osoby lub osób, które faktycznie dzierżawą, co najmniej 10 lat, nieruchomość na podstawie umowy dzierżawy, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się w przypadku, gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot.
§ 11. 1. W trybie bezprzetargowym zbycie nieruchomości następuje za cenę nie niższą
od jej wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, po doliczeniu kosztów przygotowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości.
2. W przypadku zastosowania bonifikaty ustalonej na podstawie ustawy nieruchomość zbywana jest po cenie obniżonej o wyliczoną bonifikatę.
§ 12. 1. Wysokość pierwszej opłaty za grunt oddawany w użytkowanie wieczyste wynosi 25 % ceny gruntu z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Wysokość pierwszej opłaty za grunt oddawany w użytkowanie wieczyste dla nieruchomości:
1) przeznaczonych pod budowę obiektów sakralnych wraz z towarzyszącą zabudową i infrastrukturą,
2) przeznaczonych pod działalność charytatywną oraz niezarobkową działalność opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową, badawczą i rozwojowa,
3) przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych,
- ustala się na 15 % ceny gruntu.
ROZDZIAŁ 5.
Zamiana nieruchomości
§ 13. 1. Zamiany nieruchomości dokonuje Burmistrz w przypadkach uzasadnionych interesami Gminy, a w szczególności w związku z:
1) zamierzeniami inwestycyjnymi Gminy,
2) tworzeniem gminnych zasobów nieruchomości na cele rozwojowe Gminy i realizację budownictwa mieszkaniowego oraz urządzeń infrastruktury technicznej,
3) realizacją obowiązków Gminy wynikających z przepisów szczególnych,
4) realizacją innych celów publicznych.
2. Zamiany nieruchomości dokonuje się po przeprowadzeniu rokowań i sporządzeniu protokołu uzgodnień, w którym zostają zapisane istotne postanowienia przyszłej umowy.
3. Przy dokonywaniu zamiany, bierze się pod uwagę wartość zamiennych nieruchomości, według wyceny rzeczoznawcy majątkowego.
ROZDZIAŁ 6.
Obciążenie nieruchomości.
§ 14. 1. Obciążenie nieruchomości następować będzie według zasad określonych w Kodeksie cywilnym i ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz.1361 z późn. zm.).
2. Obciążenie nieruchomości może polegać na:
1) ustanowieniu prawa użytkowania,
2) ustanowieniu hipoteki,
3) ustanowieniu służebności.
3. Ustanowienie prawa użytkowania oraz hipoteki wymaga zgody Rady Miejskiej.
ROZDZIAŁ 7
Wydzierżawianie i wynajmowanie nieruchomości
§ 15. 1. Burmistrz upoważniony jest do bezprzetargowego wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony nieruchomości.
1) na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa,
2) na rzecz samorządowych jednostek organizacyjnych,
3) na realizację celów publicznych oraz zadań użyteczności publicznej,
4) w celu poprawienia warunków zagospodarowania (bez możliwości zabudowy) nieruchomości przyległej lub jej części, stanowiącej własność, oddanej w użytkowanie wieczyste, dzierżawę, najem lub użytkowanie wnioskodawcy, jeżeli nie może stanowić samodzielnej nieruchomości,
5) na cele nie związane z działalnością zarobkową, w szczególności na działalność charytatywną,opiekuńczą,kulturalną,oświatową,wychowawczą,sportową lub naukową,
6) na rzecz osoby, która ostatnio korzystała z nieruchomości na podstawie umowy – na zasadzie kontynuacji.
2. Burmistrz upoważniony jest do zawierania umów dzierżawy lub najmu nieruchomości na czas oznaczony do trzech lat na rzecz osoby, która ostatnio korzystała z nieruchomości na podstawie umowy, na zasadzie kontynuacji.
§ 16. 1. Minimalne stawki czynszu dzierżawnego ustala Burmistrz w drodze zarządzenia.
2. W przypadku przeprowadzenia postępowania przetargowego stawki ustalone przez Burmistrza w drodze zarządzenia, stanowią minimalne stawki wywoławcze w przetargu.
ROZDZIAŁ 8.
Postanowienia końcowe
§ 17. Sprawy nie uregulowane niniejszą uchwałą wymagają zgody Rady Miejskiej.
§ 18. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrz Jedwabnego.
§ 19. Traci moc uchwała Nr III/27/03 Rady Gminy Jedwabne z dnia 22 lutego 2003 r.
w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata (Dz. U. Woj. Podlaskiego Nr 26, poz. 640 z dnia 19 marca 2003 r.).
§ 20. Traci moc uchwała Nr XLVI/236/06 Rady Gminy Jedwabne z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przez dotychczasowych użytkowników i współużytkowników wieczystych, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Gminy Jedwabne, zabudowanych na cele mieszkaniowe (Dz. U. Woj. Podlaskiego Nr 139, poz. 1320 z dnia 22 maja 2006 r.).
§ 21. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Kazimierz Załuska
UZASADNIENIE
Stosownie do art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) do wyłącznej kompetencji rady gminy należy określenie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawienia lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony.
Dlatego uważa się, że upoważnienie dla Burmistrza do samodzielnego działania w zakresie przewidzianym niniejszą uchwałą, wynika z potrzeby usprawnienia procesu podejmowania ważnych decyzji w zakresie nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony.