BIP Gminy Jedwabne

Biuletyn Informacji Publicznej

ZARZĄDZENIE Nr 5/11

z dnia: 21 stycznia 2011 r.
w sprawie: ustalenia procedur przeprowadzania kontroli podatkowej w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od środków transportowych u podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych.
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 281 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zarządza się, co następuje:

§ 1
Ustala się ogólne procedury przeprowadzania kontroli podatkowej w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od środków transportowych, u podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych, dokonywanej przez Referat Podatków , Rolnictwa i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Jedwabnem stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia
§ 2.
Wykonanie zarządzenia powierza się Skarbnikowi Gminy.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania


Załącznik
do Zarządzenia Nr 5/11
Burmistrza Jedwabnego
z dnia 21.01. 2011 r.

Procedura kontroli podatkowej w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od środków transportowych u podatników, płatników inkasentów oraz następców prawnych

§ 1.

1. Zasady przeprowadzania kontroli podatkowej regulują przepisy Działu VI ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
2. Zasady i tryb kontroli przedsiębiorcy regulują również przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z póżn. zm.).

§ 2.

Celem kontroli podatkowej jest:
1) rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania,
2) powszechność i prawidłowość opodatkowania zgodnie z przepisami prawa podatkowego,
3) zgodność ze stanem faktycznym deklaracji i informacji składanych przez podatników, na których ciąży obowiązek podatkowy,
4) prawidłowość poboru opłat przez inkasentów.

§3.
1. Zadaniem kontroli podatkowej jest wykonywanie czynności sprawdzających
u podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych, będących osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi, w tym spółkami nie posiadającymi osobowości prawnej, zwanych dalej „kontrolowanymi”.
2. Kontrola podatkowa obejmuje w szczególności:
1) powierzchnie gruntów i sposób ich wykorzystania,
2) powierzchnie użytkowe budynków lub ich części oraz sposób ich użytkowania,
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
4) dokumentację księgową w zakresie pkt. 1-3,
5) dokumentację dotyczącą posiadanych środków transportowych,


§ 4.
1. Skarbnik przygotowuje plan kontroli podatkowej po otrzymaniu pisemnych propozycji od pracowników referatu oraz wyznacza pracowników do kontroli.
2. Plan kontroli sporządzany jest w terminie do 31 grudnia każdego roku poprzedzającego kontrole i przedkładany jest Burmistrzowi Jedwabnego do zatwierdzenia.
3. Kontrola podatkowa prowadzona jest zgodnie z planem ,poza planem kontroli mogą być wszczynane kontrole podatkowe w przypadku gdy, okoliczności faktyczne uzasadniają ich wszczęcie lub z inicjatywy przełożonych.
4. Do obowiązków pracowników wyznaczonych do przeprowadzenia kontroli należy:
1) przygotowywanie upoważnień,
2) zawiadomienie kontrolowanego o kontroli,
3) przygotowywanie danych niezbędnych do przeprowadzenia kontroli, w tym informacji z innych komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Jedwabnem jak i z innych organów podatkowych,
4) wpisywanie kontroli do rejestru kontroli prowadzonego w pokoju Nr 2

§ 5
1. Wszczęcie kontroli podatkowej, następuje po doręczeniu kontrolowanemu lub osobie go reprezentującej zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej z zastrzeżeniem ust.4.
2. Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.
3. Wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymaga zgody kontrolowanego.
4. Nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w przypadkach określonych w art. 282 Ordynacji podatkowej.
5. Z zastrzeżeniem ust. 6 kontrola podatkowa przeprowadzana jest na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez Burmistrza Jedwabnego.
6. Kontrola podatkowa może być wszczęta bez upoważnienia, po okazaniu legitymacji służbowej kontrolowanemu lub osobie go reprezentującej w przypadku, gdy okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli.
7. W przypadkach o których mowa w ust. 6 upoważnienie do przeprowadzenia kontroli doręcza się niezwłocznie jednak nie później niż w terminie 3 dni od dnia wszczęcia kontroli.
8. Kontrolujący w zakresie wynikającym z upoważnienia, są w szczególności uprawnieni do:
1) wstępu na grunt oraz do budynków, lokali lub innych pomieszczeń kontrolowanego,
2) żądania okazania majątku podlegającego kontroli oraz dokonania jego oględzin,
3) żądania udostępniania akt, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz do sporządzania z nich odpisów, kopii, wyciągów, notatek, wydruków i udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej,
4) zbierania innych niezbędnych materiałów w zakresie objętym kontrolą,
5) zabezpieczania zebranych dowodów,
6) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości, jeżeli jest to niezbędne dla potrzeb kontroli,
7) przesłuchiwania świadków, kontrolowanego oraz innych osób wymienionych w art. 287 § 4 Ordynacji podatkowej,
8) zasięgania opinii biegłych.
9. Kontrola lub poszczególne czynności kontrolne za zgodą kontrolowanego mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu podatkowego, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub kontrolowany zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych.
10. W toku kontroli podatkowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wzywa kontrolowanego do złożenia oświadczenia o:
1) nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej,
2) rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego.
11. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
12. Osobę wezwaną należy ustnie uprzedzić o prawie odmowy złożenia tego oświadczenia oraz o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
13. Kontrola podatkowa powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie wskazanym w upoważnieniu (uwzględniając zapisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). O każdym przypadku nie zakończenia kontroli w terminie wskazanym w upoważnieniu kontrolujący zobowiązany jest zawiadomić kontrolowanego, podając przyczyny przedłużenia terminu zakończenia kontroli i wskazując nowy termin jej zakończenia.
14. Przebieg kontroli dokumentuje się w protokole. Stan faktyczny może być ponadto utrwalony za pomocą aparatury rejestrującej obraz i dźwięk oraz magnetycznych, optycznych lub elektronicznych nośników informacji.
15. Protokół kontroli zawiera w szczególności:
1) wskazanie kontrolowanego,
2) wskazanie osób kontrolujących,
3) określenie przedmiotu i zakresu kontroli,
4) określenie miejsca i czasu przeprowadzania kontroli,
5) opis dokonanych ustaleń faktycznych,
6) dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów,
7) ocenę prawną sprawy będącej przedmiotem kontroli,
8) pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz prawie złożenia korekty deklaracji,
9) pouczenie o obowiązku zawiadomienia organu podatkowego o każdej zmianie swojego adresu dokonywanej w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli w toku kontroli podatkowej ujawniono nieprawidłowości oraz o skutkach niedopełnienia tego obowiązku.
16. Protokół podpisują kontrolujący jak i kontrolowany.
17. Protokół jest sporządzany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden doręcza się kontrolowanemu. Protokół podpisują kontrolujący i kontrolowany.
18. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli.
19. W przypadku złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień do treści protokołu kontrolujący rozpatruje je i w terminie 14 dni zawiadamia kontrolowanego o sposobie ich załatwienia, wskazując w szczególności, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym.
20. Pracownicy przeprowadzający kontrolę sporządzają roczne sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli podatkowych do dnia 31 marca roku następnego.
21. W sprawozdaniu należy przedstawić ilość skontrolowanych podatników, efekty ekonomiczne dla Gminy.



Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 21 sty 2011 11:15
Opublikował(a): Marta Laszczkowska
Zaakceptował(a): Marta Laszczkowska
Artykuł był czytany: 1630 razy