BIP Gminy Jedwabne

Biuletyn Informacji Publicznej

Przyznawanie i wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych

Miejsce załatwienia sprawy

Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedwabnem
ul. Żwirki i Wigury 3
18-420 Jedwabne
pok. nr 22, tel. (86) 217-21-85

Wymagane dokumenty

1. wniosek (druk do wypełnienia dostępny na miejscu w pokoju nr 22);
2. uwierzytelniona kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne;
3. pozostałe dokumenty (orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Dziecko do 16 roku życia
1. orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Oba te wskazania muszą występować jednocześnie.

Osoba, która ukończyła 16 lat musi mieć znaczny stopień niepełnosprawności, co oznacza, że musi się legitymować jednym z poniższych orzeczeń:
1. o znacznym stopniu niepełnosprawności (zespołu ds. orzekania o niepełno-sprawności);
2. o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (wydanym przez ZUS);
3. o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji (KRUS);
4. o zaliczeniu do I grupy inwalidów (mundurowi).

Opłaty:

Nie pobiera się opłat

Termin załatwienia sprawy (udzielenia odpowiedzi):

do 30 dni

Tryb odwoławczy:

Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży, ul. Nowa 2, za pośrednictwem Burmistrza Jedwabnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia dedcyzji.

Inne wskazówki, uwagi:

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1. matce albo ojcu;
2. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. Us. NR 9, poz. 59 z późn. zm.), ciąży obowiązek alimentacyjny (np. wstępni rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo oraz zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki);
3. opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami i konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1. osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemery-talnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2. osoba wymagająca opieki:
- pozostaje związku małżeńskim;
- została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3. osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4. osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
5. na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony lub do końca miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego składa się w urzędzie gminy lub miasta w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o to świadczenie.
Wysokość świadczenia wynosi 520 zł miesięcznie. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego. Za każdy okres należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 gr. w górę.
Świadczenia pielęgnacyjne są wypłacane 19 i 20 dnia każdego miesiąca w kasie Urzędu Miejskiego w Jedwabnem, bądź przelewem na konto wnioskodawcy.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 28 listopada o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r. Nr 139, poz. 992- tekst jednolity, z póź. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postepowania o świadczenia rodzinne ( Dz. U. 2013, poz. 3)
- Rozporzadzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uchącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokość świadczeń rodzinnych ( Dz. U. z 2012 r., poz. 959 )
- w sprawach nieuregulowanych w ustawie o świadczenich rodzinnych stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - KPA (t.j. Dz. U. z 2013r., poz. 267)

Opracował

Elżbieta Wykowska

Odpowiedzialny za aktualizację informacji:

Elżbieta Wykowska

Zatwierdził

Marta Laszczkowska

Data sporządzenia

poniedziałek, 25 lut 2008 14:35

Data zatwierdzenia

poniedziałek, 25 lut 2008 14:50
Data dodania: poniedziałek, 25 lut 2008 14:35
Data upublicznienia: poniedziałek, 25 lut 2008 14:50
Opublikował(a): Marta Laszczkowska
Zaakceptował(a): Marta Laszczkowska
Artykuł był czytany: 2033 razy
Ilość edycji: 13